Bezpečnosť ortokeratológie
Používanie tvrdých kontaktných šošoviek má množstvo funkcií, ktoré si pacient musí uvedomiť. V tomto článku sa pokúsime čo najviac zamerať na bezpečnosť ortokeratológie.
Ortokeratológia (OK) je klinická technika, ktorá využíva špeciálne navrhnuté a nasadené tvrdé kontaktné šošovky na reverzibilnú zmenu topografie rohovky, a tým dočasné zníženie alebo odstránenie refrakčnej vady. V súčasnosti je pre ortokeratológiu najbežnejšou klinickou anamnézou redukcia krátkozrakosti, ale my pracujeme aj s novými druhmi šošoviek, ktoré korigujú astigmatizmus, hypermetropiu a presbyopiu.
Účinnosť moderných nočných ortokeratologických šošoviek môže spochybniť len niekto, kto nemá skúsenosti s kontaktnou korekciou zraku, pretože účinnosť tejto metódy bola preukázaná po celom svete na množstve vedeckých prác a rozsiahlych praktických skúsenostiach. Najstabilnejšie výsledky sa pozorujú pri krátkozrakosti do – 6,0 dioptrií. V USA FDA (Food and Drug Administration) bolo schválené používanie týchto šošoviek pri krátkozrakosti do – 6,0 dioptrií. Avšak existuje množstvo nositeľov OK šošoviek s vyššou krátkozrakosťou s úspešnými výsledkami. Väčšina pacientov z týchto klinických štúdií dosiahla zrakovú ostrosť 1.0 a viac, ale pri zníženom osvetlení (široká zrenica) alebo v nízkokontrastných podmienkach, môže byť táto zraková ostrosť mierne znížená.
Mnoho ľudí si kladie otázku – aké účinné a bezpečné sú nočné šošovky?
Každý rozumný človek, ktorý má v úmysle používať nočné šošovky, premýšľa o bezpečnosti tejto terapie.
Sú teda OK šošovky bezpečné?
Bezpečnosť ortokeratológie.
Kontraindikácie použitia OK-terapie sú rovnaké ako pri bežnej kontaktnej korekcii (mäkké kontaktné šošovky).
Nočné OK šošovky sú tou najlepšou voľbou v porovnaní s bežnými kontaktnými šošovkami. Medzi ich výhody patria minimálna hypoxia rohovky a absencia šošoviek na očiach počas dňa, čo prispieva k normálnej slznej výmene. Preto bežné problémy spojené s konvenčnými kontaktnými šošovkami, ako sú suché oči a konjunktivitída, zvyčajne v ortokeratológii chýbajú. A čo viac, v porovnaní s refrakčnou chirurgiou má táto metóda jednoznačnú a významnú výhodu – reverzibilitu výsledkov. Pacient môže terapiu kedykoľvek ukončiť a všetko bude ako predtým.
Ortokeratológia je v súčasnosti uznaná ako BEZPEČNÁ technika korekcie zraku pre deti a dospelých.
Hlavné zložky úspešného používania nočných šošoviek sú:
1) kompetentný výber kvalifikovaným a skúseným odborníkom;
2) používanie vysokokvalitných šošoviek, ktoré spĺňajú svetové medicínske štandardy;
3) pravidelné kontroly a dodržiavanie pravidiel nosenia a starostlivosti pacientom.
Kontraindikácie ortokeratológie sú:
1) Zápalové ochorenia predného segmentu oka a očných viečok
2) Keratokonus, keratoglobus, marginálna pelucidná degenerácia rohovky
3) Jazvy na rohovke
4) Nystagmus
5) Ťažký syndróm suchého oka
6) Lagophthalmus
Relatívne kontraindikácie:
- vek do 6 a nad 60 rokov
- tehotenstvo, laktácia
- endokrinné ochorenia
- široká zrenica
- psychologické vlastnosti
Počas úvodnej konzultácie očný lekár/optometrista určí prítomnosť kontraindikácií, a v prípade potreby môže ponúknuť alternatívne možnosti korekcie zraku.
Naša optika používa pre ortokeratológiu najmodernejšie 6-zónové šošovky ESA. Výrobný závod, kde sa vyrábajú kontaktné šošovky ESA (Taliansko), je vybavený ultra precíznym zariadením, a na výrobu šošoviek sa používajú najkvalitnejšie a najbezpečnejšie materiály. Plynová priepustnosť materiálu Boston XO je 100 Dk podľa ISO / Fatt.
Bezpečnosť ortokeratológie
Jedinou vážnou komplikáciou tejto kontaktnej korekcie je mikrobiálna keratitída. Jeho frekvencia pri OK-terapii je 0,04-0,09% ročne (pri korekcii mäkkých kontaktných šošoviek 0,03-2,0%). Príčinou tohto ochorenia sú patogénne mikroorganizmy, ktoré vstupujú do rohovky z vonkajšieho prostredia kontaminovanými šošovkami (porušenie pravidiel osobnej hygieny, starostlivosti a nosenia šošoviek). Na prevenciu zápalových ochorení oka je potrebné prísne dodržiavať odporúčania oftalmológa.
Vážení pacienti, nezabudnite, že pri akejkoľvek metóde korekcie zraku sa môžu vyskytnúť akútne ochorenia / patologické stavy, ktoré je potrebné včas liečiť. Nezisťujte rady od priateľov, príbuzných, susedov (ak nie sú oftalmológovia), lekárnikov a z internetových zdrojov. Nevykonávajte samoliečbu!
Vždy vyhľadajte pomoc od odborníkov. Ak máte akékoľvek otázky alebo problémy súvisiace s očami, kontaktujte nás a my sa Vám pokúsime pomôcť.