Moderné tvrdé plynopriepustné kontaktné šošovky ESA.
Obyčajné mäkké kontaktné šošovky alebo nočné kontaktné šošovky (ortokeratológia)?

tvrdé kontaktné šošovky

Ľudia, ktorí pred desiatimi rokmi nosili tvrdé šošovky, častokrát nemajú s týmito šošovkami veľmi dobré skúsenosti. Najčastejším spojením s tvrdými šošovkami sú neustále začervenané oči. Odvtedy však ubehlo veľa času, technológie pokročili ďaleko vpred a situácia sa radikálne zmenila.

Rohovka potrebuje dýchať!

Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA majú oproti mäkkým šošovkám množstvo výhod, najmä oproti tradičným (ktoré sa nosia šesť mesiacov a viac, tieto šošovky sú hrubšie, obsahujú málo vody a majú nízku plynopriepustnosť).

Po prvé, rohovka dostáva kyslík iba zo vzduchu (nie sú v nej žiadne krvné cievy). Preto akákoľvek bariéra medzi vzduchom a rohovkou bráni jej dýchaniu (spôsobuje hypoxiu – nedostatok kyslíka). Mäkká šošovka je väčšia ako rohovka a tým pokrýva celý jej povrch a vo väčšej alebo menšej miere jej bráni v dýchaní.

Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky sa vyrábajú z fluórovaných silikónových polymérov, ktoré majú vysokú priepustnosť pre plyny. Plynopriepustnosť (permeabilita) nepresahuje 38 Dk dokonca aj u tých najlepších materiálov pre mäkké kontaktné šošovky, zatiaľ čo moderné plynopriepustné tvrdé šošovky z najlepších materiálov majú permeabilitu viac ako 200 Dk. Je zrejmé, že hoci sú moderné plynopriepustné tvrdé šošovky o niečo hrubšie ako väčšina mäkkých šošoviek, rohovka pod takou tvrdou šošovkou dýcha oveľa lepšie ako pod akoukoľvek mäkkou (okrem mäkkých silikón-hydrogélových šošoviek, ktoré majú tiež dobrú priepustnosť plynov).

Navyše, vďaka menšiemu priemeru modernej plynopriepustnej tvrdej šošovky periféria rohovky nie je pokrytá šošovkou a tým pádom voľne dýcha .

Po druhé, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA poskytujú najvyššiu možnú zrakovú ostrosť. Žiadna iná metóda korekcie zraku neposkytuje takýto výsledok. Je to spôsobené tým, že takmer každá rohovka má nejakú „drsnosť“ povrchu. Mäkká šošovka kopíruje tvar rohovky vrátane tvaru týchto „hrbolčekov“. Na druhej strane, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky vytvárajú ideálny predný optický povrch, ktorý spolu s rohovkou a slzným filmom vytvára homogénne optické prostredie.

Mäkká kontaktná šošovka má navyše tendenciu nadmerne vysychať na oku, pretože znižuje žmurkací reflex. Platí to najmä pri čítaní a práci pri počítači, kedy je človek sústredený a „zabudne“ žmurkať. Keď predná plocha rohovky vyschne, zmení sa jej optická sila. Výsledok je jednoduchý: človek horšie vidí, kým si rohovku nenavlhčí (žmurknutím alebo nakvapkaním zvlhčujúcich kvapiek). Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky nemajú túto nevýhodu: nevysychajú vo vetre a suchom vzduchu, nemenia kvôli tomu svoju optickú silu, a preto poskytujú stabilné videnie.

Nadmerné vysúšanie mäkkých šošoviek taktiež zbavuje oko sĺz, ktoré potrebuje, spôsobuje nepohodlie, a nakoniec vytvára stav nazývaný „syndróm suchého oka“, ktorý môže viesť k úplnej neschopnosti nosiť mäkké šošovky a stáva sa tak kontraindikáciou. Asi 40 % nositeľov mäkkých šošoviek sa sťažuje na pocit suchých očí. Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky neobsahujú vodu a nevysychajú, a dokonca ich priemer je menší ako priemer rohovky — obvod rohovky je voľný, čo lepšie zachováva žmurkací reflex.

Po tretie, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA (rovnako ako predchádzajúce tvrdé šošovky) majú schopnosť zastaviť progresiu krátkozrakosti (toto je dôležité najmä pre deti a dospievajúcich). Nočné šošovky alebo ortokeratológia majú v tomto  nepopierateľnú výhodu.

Po štvrté, výmena sĺz je hlavným mechanizmom, ktorým sa odstraňujú všetky cudzie častice (prach, dym atď.), ako aj odumreté krycie bunky z epitelu a odpadové látky z rohovkového metabolizmu. Keďže sa mikroorganizmy dostávajú do oka aj zvonka, slza ich jednoducho zmyje a zároveň tvorí veľmi dôležitú zložku lokálnej imunity oka. Pod mäkkou šošovkou (práve pre jej mäkkosť a veľký priemer) sa slza zle vymieňa. Naopak, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA majú menší priemer a poskytujú oveľa lepšiu výmenu sĺz (odborne sa to nazýva „slzná pumpa“).

Po piate, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA slúžia dlhú dobu (1 rok je ich bežná životnosť) s jednoduchou a ekonomickou starostlivosťou. Po vybratí sa šošovka umyje špeciálnym denným čističom a ponorí sa do roztoku, pričom spotreba tohto roztoku je 2-3 krát menšia ako pri nosení mäkkých šošoviek. A hoci je výber moderných plynopriepustných tvrdých šošoviek výrazne drahší ako u mäkkých šošoviek, po 8-10 mesiacoch už predbiehajú mäkké šošovky z hľadiska hospodárnosti a ekonomiky.

Po šieste, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky ESA sú oveľa odolnejšie voči tvorbe usadenín, ktoré sa zachytávajú na šošovku zo slzného filmu.
Mäkké šošovky sú vyrobené z hydrofilných materiálov a obsahujú veľa vody, čo vedie k presunu rôznych vo vode rozpustných látok (bielkoviny, mucíny a pod.) zo slzy na šošovku, pričom množstvo týchto látok je tým väčšie, čím dlhšie jedna šošovka vydrží. Použitie enzýmových prípravkov tvorbu usadenín trochu spomalí, ale nezabráni jej úplne. Usadeniny na šošovke narúšajú hladkosť jej povrchu, normálnu výmenu plynov a predisponujú k alergickým zápalom.

Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky sú vyrobené z hydrofóbnych materiálov a neobsahujú žiadnu vodu, takže usadeniny na nich vznikajú oveľa pomalšie, majú iné zloženie (hlavne lipidové) a oveľa ľahšie sa odstraňujú.

Po siedme, moderné plynopriepustné tvrdé šošovky nikdy nevyschnú (pretože neobsahujú vodu). Ak vysušíte mäkkú šošovku, môžete ju pokojne vyhodiť — na jej povrchu sa objavia mikrotrhlinky, ktoré vedú k zlomeniu a deformácii.

Pohodlie pri nosení bolo vždy významnou výhodou mäkkých šošoviek oproti tvrdým. Moderné plynopriepustné tvrdé šošovky sa však vyrábajú s maximálnou zhodou s tvarom rohovky. Síce majú adaptačné obdobie, ktoré trvá 5-7 dní (niekedy aj dlhšie), ale potom sa rohovka šošovke prispôsobí a komfort nosenia sa stáva celkom porovnateľný s komfortom mäkkých šošoviek.

Výber moderných plynopriepustných tvrdých šošoviek obnáša zložitejší proces ako výber mäkkých šošoviek. Šošovka musí byť dokonale naaplikovaná na prednom povrchu rohovky, čo sa kontroluje pomocou špeciálnej fluorescenčnej farby. Preto takéto šošovky môže vybrať len odborník s potrebnou kvalifikáciou a potrebným vybavením. To je jeden z dôvodov, prečo moderné plynopriepustné tvrdé šošovky pomerne pomaly vstupujú do praxe kontaktnej korekcie zraku.

Obyčajné mäkké kontaktné šošovky alebo nočné (ortokeratológia)?

tvrdé kontaktné šošovky

Normálna fyziológia predného povrchu oka je pri nosení kontaktných šošoviek viac-menej narušená.

Rohovka nemá cievy, lebo by narušovali jej priehľadnosť, a preto získava kyslík zo vzduchu.

Prirodzene, ak je medzi rohovkou a vzduchom prekážka v podobe kontaktnej šošovky, rohovka horšie „dýcha“. V noci, keď sú očné viečka zavreté, sa výrazne znižuje aj prísun kyslíka do rohovky, avšak ide o fyziologický stav, na ktorý je telo prispôsobené. Následky nočnej hypoxie (nedostatok kyslíka) rýchlo vymiznú, keď sa očné viečka ráno otvoria a obnoví sa normálne dýchanie.

Ak sa mäkká kontaktná šošovka nasadí na oko ráno, rohovka naďalej dostáva menej kyslíka a v skutočnosti je nepretržite v stave hypoxie. Chronická hypoxia spôsobuje prerastanie ciev do rohovky (neovaskularizácia), čo môže časom viesť k zhoršeniu videnia.

Pri ortokeratológii sa hypoxia zvyšuje v noci, ale potom — ráno — sa nočná šošovka vyberie a rohovka sa obnoví do 2/3 dňa, v najlepších podmienkach na „dýchanie“ — keď je oko otvorené.

Výmena sĺz je veľmi dôležitý proces. Stačí povedať, že slza odplaví z oka mikroorganizmy a rôzne častice (prach, dym a pod.), ktoré sa tam dostanú zo vzduchu. Týmto spôsobom poskytuje úplne prvú, mechanickú bariéru na ochranu predného povrchu oka. Slza obsahuje rôzne bakteriocídne látky. Okrem toho slza transportuje živiny do rohovky a odstraňuje rozpustné odpadové látky.

Bežné kontaktné šošovky porušujú výmenu sĺz, mäkké — veľmi výrazne (na jeden žmurkajúci pohyb pod mäkkou šošovkou sa nevymení viac ako 1 % sĺz oproti norme). Tým sa znižujú ochranné rezervy oka a narúša sa výživa rohovky. Šošovky vyrobené z tvrdých materiálov ovplyvňujú výmenu sĺz v oveľa menšej miere. Pri ortokeratológii nie sú počas dňa v očiach žiadne kontaktné šošovky, takže výmena sĺz nie je vôbec narušená.

Prítomnosť šošovky znižuje žmurkací reflex. Vysychanie rohovky je to, čo nás núti žmurkať. Keď očné viečka žmurkajú, „rozmazávajú“ slzu cez oko, čím sa obnoví normálny slzný film. Rohovka zakrytá mäkkou šošovkou nevysychá, ale naopak vysychá kontaktná šošovka. Nakoniec človek stále žmurká, no z povrchu mäkkých kontaktných šošoviek sa vyparí príliš veľa vody. Slzné žľazy túto zvýšenú záťaž nezvládajú a kvôli tomu začnú chýbať slzy na povrchu oka. V priebehu času to môže viesť k takzvanému «suchému oku», ktorý je sprevádzaný ťažkým nekomfortom a spravidla chronickou konjunktivitídou.

Pri ortokeratológii tieto problémy chýbajú, keďže nočné šošovky vôbec nezasahujú do procesu odparovania a výmeny slznej tekutiny.

Na povrchu kontaktných šošoviek (predovšetkým mäkkých) sa postupne vytvárajú ložiská pozostávajúce najmä z bielkovín s porušenou štruktúrou (denaturované). Denaturované bielkoviny sú pre telo cudzie, čo môže po čase viesť k zápalovým reakciám – zápalu spojiviek s alergickou zložkou. Klasickým príkladom je takzvaná gigantopapilárna konjunktivitída. Tvrdé plynopriepustné šošovky a najmä ortokeratologické tvrdé šošovky sú v tomto smere oveľa bezpečnejšie.

Okrem toho, s ortokeratológiou je pacient počas aktívneho času dňa oslobodený od obmedzení spojených s konvenčnými kontaktnými šošovkami. Tieto obmedzenia sú uvedené nižšie:

• Kozmetika. Po prvé, kontaktné šošovky zahŕňajú obmedzenia pri výbere typu kozmetiky. Po druhé, ráno sa kozmetika musí aplikovať opatrne (najmä maskara) po nasadení kontaktných šošoviek.

• Vodné procedúry. Akákoľvek šošovka sa dá z oka ľahko umyť vodou, takže plávanie, potápanie, rafting na divokej vode, surfovanie atď. umožňujú nosenie kontaktných šošoviek iba s použitím vodotesných okuliarov, čo je často ťažké a niekedy jednoducho nemožné. To isté platí aj o potápaní kvôli nutnosti opláchnuť potápačskú masku. A tak vynaliezaví výrobcovia potápačského vybavenia prišli s maskou s opticky aktívnym sklom.

• Prach. V lete vždy hrozí, že sa dostane do očí prach (napríklad pri silnom vetre). Ak sa čiastočky prachu dostanú pod šošovku, musia sa odstrániť, inak môže dôjsť k poraneniu rohovky. Niekedy stačia zvlhčujúce kvapky a niekedy sa musí šošovka vybrať a opláchnuť roztokom. To znamená, že kvapky, roztok a nádobku musíte mať vždy pri sebe. Je tiež možné, že ak budete musieť vybrať šošovku, budete mať špinavé ruky a nebude možné si ich niekde umyť. Stavební robotníci pri svojej práci môžu byť vystavení cementovému prachu, čo zvyčajne vylučuje každodenné nosenie kontaktných šošoviek.

• Aerosóly. Aerosóly zo vzduchu sa môžu usadzovať na šošovkách, poškodiť ich a dráždiť oči. Klasickým príkladom je lak na vlasy, ktorý ak sa dostane do kontaktu so šošovkami, okamžite ich znehodnotí.

• Dym. Ide o pevný aerosól, suspenziu drobných častíc vo vzduchu. Tieto čiastočky sa usádzajú aj na šošovke, kazia ju a dráždia oči. Ľudia, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v zadymených miestnostiach, sú nútení dávať si do očí zvlhčujúce kvapky, ich šošovky rýchlejšie stratia svoju funkciu a zvyčajne majú neustále podráždené oči. Preto profesie spojené s reštauračným biznisom (barman, čašník, klubový hudobník a pod.) obsahujú určité obmedzenia pri nosení kontaktných šošoviek. To isté platí aj pre iné situácie, keď je človek dlhodobo zafajčený (napríklad veľa fajčí v aute).

Vietor v tvári alebo suchý vzduch. Pri vetre predná plocha mäkkých šošoviek vyschne, zmení svoju konfiguráciu a človek začne horšie vidieť. Preto by sa pri vysokorýchlostných športoch (alpské lyžovanie, cyklistika, hokej atď.) mali používať ďalšie ochranné prostriedky (okuliare, štíty), aby sa zabránilo vysychaniu mäkkých šošoviek. Suchý vzduch vytvára rovnakú situáciu (napríklad v lietadle, kvôli čomu je pre členov posádky problematické používať mäkké šošovky). Môžete si pravidelne dávať zvlhčujúce kvapky do očí, ale je ťažké si predstaviť, že by to urobil hokejista hrajúci na ihrisku.

Mimochodom: plynopriepustné kontaktné šošovky vyrobené z tvrdých materiálov nemajú túto nevýhodu, pretože neobsahujú vodu a po vysušení nemenia svoju konfiguráciu.

Pri ortokeratológii sú všetky tieto obmedzenia neprítomné, pretože neexistuje zdroj problémov — kontaktná šošovka na oku.